Публікації

У Мукачівському дитячому будинку-інтернаті вихованців використовують як безкоштовну робочу силу

Національний превентивний механізм

31 серпня 2016 року моніторингова група у складі незалежних громадських моніторів національного превентивного механізму Лариси Романюк, Наталії Козир, а також Регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Закарпатській області Олега Григор’єва здійснила візит до Мукачівського дитячого будинку-інтернату. У зазначеному закладі проживає 91 вихованець (9 чоловіків та 82 жінки), 2 із них є недієздатними. У ході відвідування інтернату були оглянуті житлові кімнати, медичні, культурно-дозвільні, лікувально-трудові, адміністративно-побутові та службові приміщення; вивчені особливості надання медичної допомоги та реабілітації підопічних.

Національний превентивний механізм

Насамперед, моніторингова група відзначила, що в закладі забезпечено дуже добрі матеріально-технічні умови та якісне харчування для підопічних. Однак, незважаючи на хороші побутові умови, в дитбудинку грубо порушуються права підопічних через використання їх як безоплатної робочої сили. Попри те, що в положенні закладу вказано, що за таку роботу має бути передбачена винагорода, грошей вихованцям, задіяним у польових роботах, не сплачують.

Також згідно з медичними приписами у картках підопічних чітко вказана кількість годин, під час яких вони мають змогу займатися працетерапією. Однак вихованці закладу проводять на допоміжному господарстві значно більшу, ніж зазначено, кількість часу. Деякі підопічні під час розмови з моніторами вказували 8-10 годин роботи на полі. На момент проведення візиту на полі перебувала навіть одна недієздатна особа, в медичній картці якої взагалі протипоказані важкі фізичні навантаження. Крім того, разом із вихованцями на допоміжному господарстві займалася збором врожаю і частина молодшого медичного персоналу.

Національний превентивний механізм

По суті частина підопічних безкоштовно працює на господарстві при дитбудинку (корівник, городи, сінокіс). Більше того, кілька вихованців взагалі починають роботу на допоміжному господарстві о 6-ій годині ранку – доять корів і доглядають за ними.

Крім того, вихованців неправомірно використовують для роботи в інших місцях – частина підопічних регулярно здійснює виїзди в села Мукачівського району, де виконує різні господарсько-польові роботи (збір фруктів, обробка сіна, посадка картоплі тощо). Відповідна інформація із переліком видів робіт, населених пунктів та кількості задіяних підопічних і персоналу зафіксована у журналах молодшого медичного персоналу. Водночас відсутні конкретні реабілітаційні програми для вихованців, трудова реабілітація підопічних зведена до їх роботи в підсобному господарстві.

Національний превентивний механізм

Національний превентивний механізм

Також у будівлі на території підсобного господарства постійно проживають 4 чоловіків-вихованців закладу. При чому двоє з них залишаються в закладі значно довше за визначений законом час – гранична межа 35 років. Загалом є певна кількість осіб, які залишаються підопічними дитячого будинку-інтернату, хоча їм вже давно виповнилося 35 років.

Ще одне грубе порушення виявила моніторингова група – вихованці по суті не мають можливості користуватися власними пенсійними коштами. Гроші вони здебільшого отримують разово у невеликому обсязі до свого дня народження (50-100 грн на рік). Натомість у низці заяв на отримання коштів йдеться, зокрема, про прохання виділити кошти для ремонту спальних приміщень, ліки, постільні приналежності. Тобто за пенсійні кошти вихованців оплачуються потреби закладу.

Національний превентивний механізм

Під час візиту монітори НПМ зафіксували й багато інших порушень: деякі туалети зачинені у денний час, немає доступу до питної води на поверсі, де знаходяться спальні приміщення, туалетного паперу по суті немає (видається один рулон на всю групу на місяць). До того ж на складі виявлена його недостача – згідно з бухгалтерськими накладними на складі була тільки половина із зазначених рулонів туалетного паперу. У вбиральнях відсутні дверці, що порушує право на приватність. Попри те, що в ході попередніх візитів відзначалося, що в спальних приміщеннях відсутні приліжкові тумбочки, наразі спальні забезпечені тумбочками незначною мірою. У закладі ведеться журнал «прийому-передачі» засобів мобільного зв’язку підопічних. На нічний час телефони у вихованців забираються, повертають їх ранком. В кімнатах не достатнє штучне освітлення.

Також на момент візиту персонал не зміг надати моніторинговій групі розпорядок дня, тож була відсутня можливість перевірити, чим в даний момент мали бути зайняті підопічні.

«Після інтерв’ювання та особистої розмови з вихованцями, можу стверджувати, що у закладі існує нездоровий морально-психологічний клімат, підопічні перелякані і бояться розмовляти, так як можуть бути покарані», – зауважив Регіональний координатор Уповноваженого у Закарпатській області Олег Григор’єв.

За результатами моніторингу готуються акти реагування Уповноваженого з прав людини, які будуть спрямовані керівництву Міністерства соціальної політики, Генеральної прокуратури та Закарпатської обласної державної адміністрації.

Джерело