Публікації

У Мукачівському психоневрологічному інтернаті підопічні продовжують жити у неприйнятних умовах

У Мукачівському психоневрологічному інтернаті підопічні продовжують жити у неприйнятних умовах

12 липня 2016 року моніторингова група у складі регіонального координатора Уповноваженого взаємодії з громадськістю у Закарпатській області Олега Григор’єва та незалежних громадських моніторів національного превентивного механізму перевірили, як дотримуються права людини в Мукачівському психоневрологічному інтернаті.

У зазначеному закладі проживають 96 жінок і 19 чоловіків, 45 із них є недієздатними.

У ході відвідування інтернату були оглянуті житлові кімнати, медичні, культурно-дозвільні, лікувально-трудові, адміністративно-побутові та службові приміщення; вивчені особливості надання медичної допомоги та реабілітації підопічних.

Варто зауважити, що під час попередніх візитів до закладу монітори виявили низку грубих порушень, щодо усунення яких були надані рекомендації Уповноваженого з прав людини, проте більшість із них виконані не були.

Монітори відмітили, що під час інтерв’ювання підопічні відповідали односкладно, були замкнені та перелякані, боялись говорити.

У Мукачівському психоневрологічному інтернаті підопічні продовжують жити у неприйнятних умовах

Трудова реабілітація підопічних фактично зведена до їх роботи в підсобному господарстві. Зі слів підопічних, які працюють у підсобному господарстві, їх день розпочинається о 6:00, сніданок – о 6:30, а потім вони пішки йдуть на поле працювати, до 18:00. Тих, хто не бажає працювати, лякають тим, що зачинять у підвалі або відправлять до психлікарні у Вільшани. Крім того, як вказано у відомостях, за важку роботу в полі підопічним платять на місяць всього від 10 до 25 гривень. Четверо ж осіб взагалі постійно проживають не в інтернаті, а у підсобному господарстві.

В інтернаті відсутні належні умови проживання. Ліжка розташовані впритул одне до одного, порушується право на приватність – між санвузлами немає перегородок. Штучне освітлення в кімнатах недостатнє. Туалетний папір і мило підопічні купують за власні кошти. На складі монітори виявили всього 20 підгузків, при цьому лежачих хворих у закладі – 10 осіб. Замість підгузків використовують ганчірки. Зі слів опитуваних, постільні речі змінюють раз на місяць. Крім того, лежачі хворі мешкають на верхньому поверсі, а ліфт в установі відсутній.

Недостатньо у підопічних місця для відпочинку – половина двору захаращена будівельними матеріалами, лавочки зламані, тому вони змушені сидіти на бетонних підпорах. Також під час візиту моніторинговою групою була виявлена боса жінка, яка лежала на землі з ковдрою на голові. Персонал не звертав на неї уваги.

З метою розв’язання зазначених та інших виявлених проблем готуються відповідні акти реагування Уповноваженого з прав людини.

Джерело