Публікації

Відбулися моніторингові візити представників Уповноваженого з прав людини та громадськості до місць несвободи Закарпатської області

Сизо

4-5 червня 2013 року представники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини разом з координатором Благодійного фонду «Розвиток» Наталією Козир, яка є представником Уповноваженого з прав людини в Закарпатті, зробили моніторингові візити до Закарпатського установа виконання покарань (№ 9), Апеляційний суд Закарпатської області та пункт тимчасового тримання (ПТТ) Чопського прикордонного загону.

Візити були спрямовані на моніторинг стану дотримання міжнародних і національних стандартів щодо забезпечення прав і свобод людини. Члени групи провели бесіди з керівництвом зазначених установ і безперешкодно ознайомилися з умовами перебування взятих під варту осіб і засуджених, підсудних в камерах тимчасового утримання і залах судових засідань, затриманих в пункті тимчасового утримання.

При відвідуванні були виявлені певні недоліки і суттєві проблеми, які можуть викликати жорстоке поводження або таке, що принижує гідність людини.

У Закарпатському установі виконання покарань (№ 9) камери та інші приміщення не забезпечені примусовою вентиляцією, санвузли не обладнані напівавтоматичним зливом води, природне освітлення недостатньо, через що в камерах в денний час горить світло.

Порушуються санітарно-гігієнічні норми, зокрема, посуд після їжі ув’язненими і її зберігання здійснюється безпосередньо в камерах.

Двори для прогулянок ув’язнених не обладнані навісом, що забезпечує захист від атмосферних опадів. На стінах дворів нанесено фактурне покриття замість гладкої поверхні.

Під час візиту було відновлено право на дієтичне харчування ув’язнених хворих на туберкульоз (активна форма), вжито відповідних заходів для приведення приміщень харчоблоку в належний санітарно-гігієнічний стан.

При відвідуванні камер для утримання підсудних в Апеляційному суді Закарпатської області монітори звернули увагу, що приміщення занадто малі, не можуть комфортно вмістити всіх доставлених на судові засідання осіб і не обладнані вентиляцією. Також відсутній окремий санвузол для підсудних, утруднений доступ утримуваних до питної води. У будівлі суду немає конструкційних елементів, які створюють умови для забезпечення участі в судовому засіданні людей з особливими потребами (поручні, пандуси, сходові підйомники, відсутність порогів).

У камерах пункту тимчасового тримання Чопського прикордонного загону відсутні санвузли, приліжкові тумбочки, не включається чергове освітлення. Загалом туалеті не функціонує злив води. Посуд після прийому їжі затримані миють в загальному туалеті. Прогулянковий майданчик пункту тимчасового утримання не обладнаний навісами для захисту від атмосферних опадів і т.д.

За результатами моніторингу зазначених установ Державної пенітенціарної службі України, Державній судовій адміністрації України та Державній прикордонній службі України будуть направлені відповідні звіти із зазначенням виявлених недоліків і наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення.

Секретариат Уполномоченного по правам человека