Публікації
Всесвітній фестиваль ромської культури «Khamoro»
В столиці Чехії, Празі, щорічно проходить Всесвітній фестиваль ромської культури «Khamoro». Ідея організувати фестиваль такого роду, виникла буквально за одну ніч. І слід зазначити, ініціювання відбулося не з позитивної події. Єлена і Джеміль Силайджіч (Jelena та Džemil Silajdžić), кінопродюсерка і професор музики, покинули після трагічного розпаду Югославії їх рідне Сараєво і оселилися в Празі. У той час, вони організували великий культурний захід, запросивши чеських поп-зірок, а також ромські групи. Все йшло по плану, допоки не дійшла черга до виступу ромської групи. Раптово, у звуковій системі розпочалися неполадки , з моментами абсолютної тиші. Досвідчені музиканти впоралися з цим по-своєму і покинули сцену, щоб приєднатися до натовпу. Проте, їх виступ мав такий величезний успіх, що технічні перешкоди не стали йому на заваді. Однак пізніше з’ясувалося, що проблеми були викликані спеціально, аби перешкодити виступу ромської групи. Подружжя Силайджічів були шоковані таким крайнім виявом ксенофобії.
Джерело BBC
Тієї ж ночі, вони вирішили створити з цієї культурної події традицію, яка покаже професіоналізм ромів, із відзнакою якості, унікальності та професіоналізму. Так і виникло поняття Всесвітнього фестивалю ромської культури «Khamoro» (в перекладі «сонце»). Сонце – це символ, який випромінює позитивну енергію, зігріває серця, пробуджує в людях ентузіазм і з метою збирання їх разом у спільному прагненні до радості і щастя.
Сьогодні, фестиваль «Khamoro» вже не зосереджений тільки на ромській традиційній музиці. На ньому можна почути сучасні ромські мотиви та мелодії і всесвітньо відомий ромський джаз. Для того, щоб уникнути забобон та стереотипного бачення ромів, як лише музикантів та танцюристів, фестиваль ніколи не зосереджений лише на цьому. Основна концепція фестивалю є прагнення представити все, що ромська культура продукує для світу, і таким чином розвінчати міфи про ромів та з’єднати людей.
Ідея організації професійного ромського фестивалю в Празі в кінці дев’яностих років зустрілася з вельми сприятливою відповіддю тодішнього мера Праги Яна Касла (Jan Kasl) і Володимира Драбека (Vladimír Drábek), який відповідав за політику культури в мерії Праги.
Неурядова організація «Слово 21», яка була створена у 1999 року задля проведення фестивалю, на яких професійні ромські групи зі всього світу надають концерти, організовують виставки, показують фільми, влаштовують танцювальні майстер-класи, дискутують на семінарах та конференціях. Майже 140 000 чоловік як з Чехії і за кордону взяли участь в «Khamoro» фестивалі в останні роки. Але це не єдина мета організації: «Наша головна мета полягає в поліпшенні співіснування різних груп в Чеській Республіці. Для цього, ми боремося проти расизму і ксенофобії, ми займаємося захистом і розвитком прав людини, ми допомагаємо побудувати мультикультурне суспільство і поліпшити медіа-образ меншин».
Одним із організаторів виступає «Studio Production Saga», заснована в 1992 році подружжям Силайджічів. Saga реалізує і підтримує культурні проекти, спрямовані на співпрацю міст Праги і Сараєво. Основною метою є поширення культурного багатства між двома містами, та організації культурного обміну в галузі музики, театру, танцю, кіно і літератури.
За останні 17 років, на ромському фестивалі у Празі, який проводиться щороку в останній тиждень травня, «Khamoro» зарекомендував себе не тільки як торжество однієї громади, а й як соціально-культурна подія. Це подія, якою вся Чеська Республіка може пишатися. На фестивалі «Khamoro» виступають не лише роми; на сценах і в залах люди будь-якого віку і національності.
З самого початку, фестивалем були цікавлені люди з не тільки Чехії, але і з США, з Канади та Південної Африки. Протягом усього життя фестивалю, більше як 160 професійних груп ромів з більш ніж 40 країн світу мали можливість розважити відвідувачів концерту. Концерт «Khamoro» користується підтримкою багатьох відомих чеських діячів, таких як Вацлав Гавел (Václav Havel), Петр Пітхарт (Petr Pithart), Лібуше Бенесова (Libuše Benešová) та інших.
У 2014 році в перший раз, Всесвітній фестиваль «Khamoro» переїхав також з Праги в Плзень, що стало особливо доречно, так як в січні 2015 року це місто стало європейською столицею культури.
Переклад Ірини Миронюк з джерела http://www.khamoro.cz/index.php/cs