Публікації

Як відібрати землю предків: з досвіду чиновників

Мукачівський правозахисний центр

У Мукачівський правозахисний центр звернувся житель села Косино, що проживає на території Обавської сільради, Юрій Стегура. Він стверджує, що в даний час проходить рейдерське захоплення земельної ділянки, яка належала його покійним батькам, місцевими чиновниками. І дійсно, в господарської книзі № 14 Обавської сільради на 2011-2015 роки є записи, які підтверджують, що в 2011 році у Юрія Стегури і співвласниці господарства Верони Софілканич площа земельних ділянок становила 0,57 га, а в 2012 році вже 0,25 га. З господарства зникли 0,25 га, які були надані для будівництва, обслуговування житлового будинку і господарських будівель, 0,2 га для ведення особистого селянського господарства, і 0,12 га, взятих в оренду.

Велика частина землі була віднесена рішенням сільради від 27.07.2011 р. до складу земель запасу сільської ради. Державних актів у померлих батьків, на ці землі не було, що і послужило нібито причиною прийняття такого рішення. Насправді, як стверджує Юрій Юрійович, землі, які все життя обробляли його батьки, зацікавили деяких осіб, про що вони йому відкрито і сказали: “Тобі цієї землі не мати“.

Причина, швидше за все, не у відсутності державних актів, а в тому, що Юрій Стегура вирішив ці землі приватизувати. Адже ще за три місяці до вилучення земель в запаси села, на заяву Стегури про надання йому земельної ділянки у власність, сільська рада приймає рішення від 19.04.2011 року № 92 “відмовити”. Незаконність цього рішення підтвердила Прокуратура Мукачівського району, яка чітко констатувала: “Проведеною перевіркою встановлено, що вказане рішення є незаконним, і суперечить вимогам ст. 118 Земельного кодексу України”.

16 липня 2012 Юрій Стегура знову звертається до сільської ради із заявою про передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,39 га. Межі він погодив з сусідами на кадастровому плані. Дана заява, як свідчить відповідь Обавської сільради, розглянули на засіданні земельної комісії 3.09.2012 року. Комісія раптом виявляє, що “на земельній ділянці, на яку претендує заявник, знаходиться дорога сільського значення, що є проходом і проїздом до земельних ділянок інших громадян”. Юрій зібрав свідчення сусідів, які підтверджують, що на цій території ніколи не було сільської дороги, а також показав нам фотозйомку даної території, на якій видно, що поряд знаходиться незайнята ділянка шириною, достатня для проїзду і проходу до дільниць. Втім, інший сусід звернувся до суду із заявою про усунення перешкод в користуванні та володінні своєю ділянкою, тому це питання вже буде вирішувати суд. На останньому судовому засіданні, яке проходило буквально днями, слухання справи було вкотре перенесено.

Звичайно, маючи необмежену владу, родича землевпорядника та зацікавлених депутатів, сільська влада може приймати будь-які рішення. І їх навіть не насторожує той факт, що дане рішення вже опротестовано прокурором. Але ми переконані, що правда повинна перемогти. На даний момент Мукачівський правозахисний центр направив інформаційні та адвокатські запити про законність дій сільської ради, заручившись допомогою адвокатів та журналістів. Розвиток подій буде детально висвітлюватися в обласних засобах масової інформації.

Наталя Козир