Публікації

Юридична консультація

law

Одним з основних напрямків діяльності Правозахисного фонду «Розвиток»  є надання первинної безоплатної правової допомоги. На протязі 2016 року юристами Фонду надано більше 400  правових консультації. В результаті проведеного аналізу звернень до Фонду за консультаціями та роз’ясненнями, юристами виділено основні види звернень,  на підставі яких хочемо надати узагальнені консультації по найчастіших зверненнях.

Так до фонду звернулася пані Наталія, м.Мукачево з проханням роз’яснити, яка різниця між поняттями «запит» і «звернення»?

Консультація юриста:   Право на інформацію і право на звернення є окремими конституційними правами особи і мають різну юридичну природу. Порядок реалізації цих прав регулюється двома законами.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає запит як прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні».

Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі( поштою,факсом, телефоном, електронною поштою).

Закон України «Про звернення громадян» передбачає різні форми звернень: пропозиції, заяви (клопотання), скарги, які можуть мати різні за змістом вимоги, прохання чи пропозиції. Наприклад, щодо реалізації політичних, соціально-економічних, особистих прав та інтересів громадянина.

Суть запиту зводиться до прохання надати інформацію, якою володіє розпорядник. Закон України «Про доступ до публічної інформації» надає право доступу до вже існуючої інформації( документів) і не вимагає створення у відповідь на запит нової інформації.

Інші вимоги ( підтвердити статус, поновити порушене право) необхідно розглядати відповідно до Закону України «Про звернення громадян». При наданні відповіді на звернення може створюватися нова інформація.

Хочу звернути увагу читача, що інститут доступу до публічної інформації є одним з основоположних принципів побудови демократичного суспільства. На моє глибоке переконання, державні органи та їх посадові особи зобов’язані звітувати перед всіма та кожним громадянином України про свою діяльність, і держава гарантує це право, зокрема  Законом України « Про доступ до публічної інформації».

Користуйтеся своїм конституційним правом на інформацію, і пам’ятайте  органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи є слугами народу.