Публікації

Юридична консультація

law

Аналізуючи питання  з якими звертаються громадяни до правозахисного фонду «Розвиток», ми вже розповідали про порушення трудових прав громадян,  неможливість, через бюрократизм, вчасно отримати  соціальні та пенсійні виплати.  Та є ще одна велика та важлива проблема – це узаконення свого існування. Так,  більшість наших читачів навіть не здогадуються, що така проблема може існувати. Адже кожен із нас має свідоцтво про народження, паспорт, і ніхто не задумується, що можлива ситуація коли треба доводити що ти народився.   

 А ось Єва Йосипівна з міста Мукачеве на протязі 17 років доводить державі, що у неї (держави) є ще одна громадянка. Не знаючи,  куди далі звертатися, заявниця в розпачі розповідає: «07 липня 1999 року я народила свою дочку Руссов Катерину Карлівну. Своєчасно державну реєстрацію народження дитини проведено не було, відповідно не має жодного документу, який  ідентифікував би її особу. Тому факт народження встановлювався через суд. Суд виніс рішення про встановлення юридичного факту.

Після набрання рішенням законної сили ми звернулись із заявою до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції для реєстрації народження  Руссов Катерини Карлівни.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції здійснив реєстрацію народження Руссов Катерини Карлівни та видав  Свідоцтво про народження.

В Свідоцтві про народження не вказано відомостей про місце народження дитини та  про батьків.   Куди звернутись, щоб видали нове свідоцтво, оскільки РАЦС відмовляє в цьому, так як такі  відомості не вказані в рішенні суду?

«Нажаль, це не одиничний випадок», – зазначають юристи Фонду та пояснюють. Згідно ч.4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я документи, що підтверджують факт народження.

Факт народження дитини Руссов Катерини Карлівни підтверджувався медичним свідоцтвом про народження (форма 103-/0),медичною довідкою про перебування дитини під наглядом лікувального закладу( форма 103-1/0). Вказана реєстрація народження Руссов Катерини Карлівни проведена з порушенням Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Так, в статті 7 ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» зазначено, що до Єдиного державного демографічного реєстру вноситься така інформація про особу (зокрема, ім’я особи, дата народження/смерті, місце народження, стать, дата внесення інформації про особу до Реєстру, відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників, відомості про громадянство або його відсутність та підстави набуття громадянства України).

Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що актовий запис цивільного стану – це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Зразки  актових  записів  цивільного  стану  затверджуються Кабінетом Міністрів України.  Актовий запис про народження має містити:  відомості про дитину (зокрема, прізвище, ім’я, по батькові, стать, дату народження, місце народження), відомості про батьків.

Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою  визначається відповідно до статті 125 Сімейного кодексу України: «Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров’я про народження нею дитини»

Згідно  медичного свідоцтва про народження № 947 від 17 липня 2015 року, виданого Мукачівською ЦРЛ, лікар Ліпей Ю.Б. підтверджує, «що у громадянки Руссов Єви Йосипівни, яка проживає за адресою: Україна, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Трудова,12  7 липня 1999 року народилася дитина – дівчинка».

Згідно медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу № 6/15 від 28.07.2015 року  прізвище, ім’я, по батькові матері новонародженого – Руссов Єва Йосипівна.

Відповідно до рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області:  «Судом встановлено, що згідно медичного свідоцтва про народження № 947 виданого 17.07.2015 р. Руссов Єва Йосипівна 07.07.1999 року о 21.45 год. народила дівчинку».

Відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України  при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

У відповідності до медичного свідоцтва про народження № 947 від 17 липня 2015 року місцем народження дитини є пологове відділення Мукачівської ЦРЛ – місто Мукачево, Закарпатська область, Україна. Місце проживання матері Руссов Катерини Карлівни також вказано в медичному свідоцтві про народження та медичній довідці про перебування дитини під наглядом лікувального закладу: Україна, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Трудова,12.

Громадянство матері Руссов Єви Йосипівни  підтверджується паспортом громадянина України (паспорт Серії ВР 366154, виданий Мукачівським МВ УМВС України в Закарпатській області).

Тобто відомості, які не зазначено відділом ДРАЦСу в м. Мукачеві, у актовому записі про народження та свідоцтві про народження підтверджені документально .

З огляду на всі документи та обставини, юристи фонду рекомендували пані Єві подати позовну заяву до Закарпатського окружного адміністративного суду про визнання протиправними дії відділу РАЦСу по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції у Закарпатській області  щодо внесення неповних відомостей в актовий запис про народження  та зобов’язання видати нове свідоцтво про народження;