Публікації

Юридична консультація

law

 Як отримати зароблене? З таким питанням звернувся по Правозахисного фонду «Розвиток» Атілла Елемірович з м. Чоп

«Банки відмовляють мені у відкритті рахунку, так як у мене не має зареєстрованого місця проживання. У зв’язку з чим не можу оформити собі банківську картку для перерахунку пенсії по інвалідності. Я залишився без засобів для існування. Як я можу отримати пенсію?» Атілла Елемірович, маючи, гарантоване державою, право на соціальний захист, через бюрократичну систему, не може отримати належні йому виплати.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, суб’єктами солідарної системи, зокрема, є підприємства, установи, організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій. Таким чином, виплата пенсії може проводитись підприємствами поштового зв’язку або банківськими установами.

Статтею 47 Закону визначено, що пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

З метою забезпечення стабільного фінансування виплати пенсій кожному пенсіонеру встановлено індивідуальну дату виплати пенсії протягом виплатного періоду, з 4 по 25 число щомісяця.

Порядок виплати пенсій поштовими підприємствами визначено «Інструкцією про виплату  та доставку пенсій, соціальних допомог національним  оператором поштового зв’язку», затвердженою наказом від 28.04.2009 за
№ 464/156 Міністерства транспорту та зв’язку України, Міністерства праці та соціальної політики України, постановою правління Пенсійного фонду України від 28.04.2009 № 14-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02.07.2009 за № 592/16608.

Пунктом 2.1. Інструкції передбачено, що з метою рівномірної виплати пенсій, виплатні об’єкти поштового зв’язку складають графіки виплати пенсій протягом виплатного періоду за кожною доставною дільницею та погоджують їх з органами Пенсійного фонду.

Графіки для виплати пенсій підприємствами поштового зв’язку складаються відповідно до територіальних дільниць.

Стаття 85 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» пенсії  виплачуються  без  урахування  одержуваного заробітку (прибутку)  за   місцем   проживання  пенсіонера,  незалежно  від реєстрації місця проживання. 

Тобто, згідно із законодавством, Ви маєте право самостійно обирати спосіб одержання пенсії. Ніяка державна чи недержавна установа не можуть примусити пенсіонера змінювати обрану ним установу обслуговування. Тому Вам можуть виплачувати пенсію з доставкою за фактичним місцем проживання.

Закінчуючи дану консультацію, хочеться звернутися до посадових осіб, які за своїми функціональними обов’язками, призначають та забезпечують виплати соціальних виплат і пенсій. Пам’ятайте, пенсії та соціальні виплати отримують громадяни, непрацездатні за віком чи фізичними вадами, це та категорія громадян яка потребує допомоги з боку держави її органів та посадових осіб. І кожен з нас колись досягне пенсійного віку.