Публікації

Юридична консультація

law

Загально відома  риса характеру українців – щирість, відкритість та постійна готовність  допомоги ближньому. Та, нажаль, є такі, що використовують  доброту своїх співгромадян собі на користь. Так сталося і з пані Едітою, яка по допомогу звернулася до Правозахисного фонду «Розвиток».
Прийшовши на прийом, заявниця розповіла, що будинок №7 по вулиці Трудова в місті Мукачеві належить мені на праві особистої власності.

У будинку 7 по вулиці Трудова в місті Мукачеві крім мене та членів моєї сім’ї з 01.05.2014 року зареєстрована Кіраль Ізаура Ернестівна, зовсім чужа людина. Це моя знайома, яка у 2014 році звернулась  до мене з проханням їй допомогти. Вона попросила, щоб я її зареєструвала у своєму будинку, так як вона ніде не зареєстрована і по тій причині не може отримати соціальну допомогу. Кіраль Ізаура сказала, що знаходиться у важкій сімейній ситуації та у скрутному матеріальному становищі, а потім зразу же зніметься з реєстрації. Вона мене наполегливо просила, говорила, що  крім мене їй нема більше до кого звернутися по допомогу і я погодилася її зареєструвати.

У вказаному будинку Кіраль Ізаура з 01.04.2014 року, з моменту реєстрації,  ніколи не проживала.  Добровільно знятися з реєстрації  не погоджується. Що мені робити в даній ситуації?

Юрист Правозахисного фонду Ірина Лисничка, пояснила пані Едіті та всім нашим читачам:

Відповідно до ч. 1 ст. 319 Цивільного кодексу (ЦК ) України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Згідно із ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст.391 ЦК України  власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Відповідно до ч.2 ст. 386 ЦК України, визначено, що власник, який має підстави передбачити можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушувати його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

Водночас відповідно до ст. 7 Закону України від 11 грудня 2003 року «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісно відсутньою або померлою), свідоцтва про смерть.

Таким чином, як випливає із указаної норми, зняття з реєстрації місця проживання може бути здійснено на підставі рішення суду виключно про: 1) позбавлення права власності на житлове приміщення; 2) позбавлення права користування житловим приміщенням; 3) визнання особи безвісно відсутньою; 4) оголошення фізичної особи померлою.

Виходячи з того, що Закон України від 11 грудня 2003 року «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правовідносини, повязані із зняттям з реєстрації місця проживання, вбачається, що положення ст. 7 цього Закону підлягають застосуванню до усіх правовідносин, виникнення, зміна чи припинення яких повязані з юридичним фактом зняття з реєстрації місця проживання.

Отже, у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном, власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, зокрема, шляхом зняття особи з реєстрації місця проживання, пред’явивши разом з тим одну із таких вимог: 1) про позбавлення права власності на житлове приміщення; 2) про позбавлення права користування житловим приміщенням; 3) про визнання особи безвісно відсутньою; 4) про оголошення фізичної особи померлою.

Таким чином, вирішення питання про зняття особи з реєстраційного обліку залежить, зокрема, від вирішення питання про її право користування жилим приміщенням відповідно до норм житлового та цивільного законодавства (статей 71, 72, 116, 156 ЖК Української РСР; ст. 405 ЦК України).

Тому необхідно звернутися до суду з позовною заявою про визнання особи такою, що втратила право на користування житловим приміщенням в будинку № 7 по вул. Трудова в Мукачево, що і буде підставою зняття її з реєстрації.

Похвальним є бажання допомогти ближньому, однак будьте пильними. Не завжди у людей, які просять Вашої допомоги наміри та думки є чистими.