Публікації

Західний досвід наставництва для дітей-сиріт буде впроваджуватися в Закарпатській області

Наставник

У четвер, 22 листопада 2012 року, в мукачівській школі школі № 4 відбулася презентація унікального соціального проекту наставництва «Одна Надія».

Надія Кондратюк, координатор регіонального розвитку міжнародної громадської організації «Одна надія» презентувала західний досвід наставництва, який успішно впроваджує їх організація в Києві з 2009 року. Головною метою цього проекту є пошук, навчання і супровід Наставників для дітей-сиріт. Підготовка до самостійного життя дітей-сиріт перебувають в інтернатах і дитячих будинках, дітей які перебувають у складних життєвих ситуаціях через наставництво.

На зустріч прийшли понад 40 осіб: директора будинків інтернатів, представники будинків сімейного типу, вчителі, соціальні працівники, практикуючі психологи, а також студенти-психологи Мукачівського державного університету. На зустрічі також були присутні представники Мукачівської міської ради та громадської ради із захисту прав людини.

Як зауважила Надія Кондратюк, на сьогоднішній день в Україні близько 100 000 дітей-сиріт та після виходу з інтернатних установ кожна друга дитина скоює злочин, кожна п’ята стає бомжем, кожна сьома здійснює спробу самогубства і тільки 1% дітей-сиріт отримує вищу освіту.

Все це відбувається тільки тому, що діти-сироти не готові до реального життя за стінами інтернату, не знають елементарних речей – як готувати їжу, робити покупки, заробляти гроші і багато іншого. Але найбільша проблема в тому, що вони залишаються абсолютно самотніми, поруч з ними немає жодної надійної людини, до якого вони могли б звернутися за допомогою.

Західний досвід наставництва на Закарпатті впроваджуватимуть співробітники Благодійного фонду «Розвиток» за підтримки громадської ради з дотримання прав людини при Мукачівському виконавчому комітеті.

Як зауважила Наталя Козир, координатор проектів Благодійного фонду «Розвиток»: «Ми щасливі, що саме ми починаємо цей дивовижний і просто безцінний проект на Закарпатті. Кожному з нас необхідний друг, який би допоміг у скрутну хвилину правильною порадою або просто порадив що-небудь зі свого досвіду. Навіть нам, дорослим людям, деколи складно знайти таку людину, а що говорити про дітей-сиріт, які позбавлені цього з народження. У багатьох з них ніколи поруч не було ні мами ні тата, які б просто поцілували їх на ніч, ніколи не було старших братів і сестер, які б допомогли їм з домашнім завданням в школі, ніколи не було старших товаришів, які б допомогли їм в іншому векторі соціального життя. Проект Наставництва дає можливість дітям сиротам знайти в своєму житті наставника, людину, яка стане для них і другом, і вчителем одночасно».

Так що ж таке наставництво?

Наставництво є одним з інструментів, який об’єднує навколо кожної дитини групу небайдужих людей, готових прийти до нього на допомогу, підбадьорити і підтримати.

Хто такий наставник?

Наставник – це людина, яка зможе навчити дитину навичкам самостійного життя в суспільстві, прищепить йому правильні культурні, духовні та моральні цінності, допоможе розвинути свій потенціал і визначити життєві цілі, але головне стане йому вірним другом і опорою в будь-яких ситуаціях. Робота Наставника абсолютно безкоштовна, тому що неможливо бути другом за гроші. Ви повинні стати гідним прикладом для наслідування і допомагати, не чекаючи подяки у відповідь. Тому що справжня дружба – безкорислива.

Як виглядає робота Наставника?

Наставник повинен бути готовий приділяти дитині мінімум одну годину, один раз на тиждень протягом одного року. Це мінімальні стандарти, яким повинен відповідати наставник. Звичайно ж, ви можете зустрічатися з дитиною набагато частіше. Ви можете гуляти з ним і просто спілкуватися. Вам непотрібно всиновлювати його і утримувати матеріально, вам не потрібно забирати його додому, все, що ви повинні – це навчати дитину, передавати йому свій життєвий досвід і знання, допомагати йому на шляху дорослішання і становлення як особистості. Допомагати йому розвивати свій потенціал і розкривати свої сильні сторони, допомагати йому долати конфліктні ситуації, сприяти формуванню у дитини навичок самостійного життя.

Хто може стати наставником?

Наставником може стати будь-яка людина, яка готова щиро допомагати дитині сироті. Бажаючі, які захочуть стати наставниками пройдуть навчальний тренінг для наставників. У групи наставників буде свій координатор, який буде завжди допомагати і направляти, буде надавати соціально-психологічну підтримку парі “дитина-наставник”.

Дорогі друзі, можливо, ви хочете в майбутньому усиновити дитину, але поки не наважуєтеся через брак досвіду, ви переповнені любов’ю і турботою і готові поділитися своїм теплом з дитиною, може ви бабуся, у якої немає онуків, але ви хочете взяти участь у виховання дитини і пекти на вихідних для нього пиріжки, можливо, ви теж самотня людина, якій теж потрібен друг.

Якщо вам це цікаво, будь ласка, приходьте до нас на інформаційні зустрічі за адресою:

Благодійний фонд «Розвиток»
м. Мукачево, пл. Миру 17/12.
Попередній запис по телефону: (066) 056 1846