Публікації

Ромський традиційний одяг або Те, що ви не знали про ромів

Ромський традиційний одяг
Джерело

Незважаючи на те, що більшість людей вважають ромів цілісною групою, як ми показали в минулих публікаціях, це є міфом. В світі проживає понад 20 субетнічних груп ромів, із дрібними, а подеколи, й великими відмінностями. Розподіл ромів виник внаслідок їх мобільності та кочового способу життя. Проживаючи на певній території, роми адаптувалися, та, відповідно, змінювалися. Можна припустити, що якщо б роми постійно проживали на одній території, то такої великої кількості субетнічних груп не існувало.

Сьогодні, ми презентуємо фото та короткий опис певних субетнічних груп ромів, на яких ви зможете побачити різницю між ромами світу.

Боша
Боша. Джерело

Боша – група ромів, які проживають на території Вірменії та Грузії. Самоназва – лом. Згідно думки дослідника В. Восканяна, вірменські роми намагаються прискорити процес асиміляції. Тому він робить висновок, що в найближчому майбутньому ця група зникне.

Влахи
Влахи. Джерело

Влахи – роми, які переважно проживають на території України та Російської Федерації. Відмінністю влашок є використання хустинки у своєму одязі для носіння маленьких дітей. Вона вкладає дитину у хустину, кінці якої зав’язує у себе на шиї.

Кале
Кале. Джерело

Кале – одна із найбільших субетнічних груп. Проживають переважно в Іспанії, Португалії та Латинській Америці. Завдяки їх художній культурі, ми можемо насолоджуватися фламенко.

Фінські каале
Фінські каале. Джерело

Фінські каале – проживають на території Фінляндії та Швеції. До традиційного жіночого костюму, як ми бачимо, входить темна, пишна юбка із бархату та блузка, прикрашена світлим мереживом.

Карачі
Карачі. Джерело

Карачі (qaraçı) – самоназва «дом» – азербайджанські роми, субетніча група ром-домів.

Крими
Крими. Джерело

Кримські роми або крими – сформувалися ще в Кримському ханстві. Сьогодні розмовляють на власному діалекті ромської мови. Традиційно займалися мілкою торгівлею, ювелірним мистецтвом та ін.

Келдерари
Келдерари. Джерело

Келдерари – велика ромська група, які на Україні та Росії називають себе котлярами. Традиційний жіночий одяг цієї групи яскравий та складається із комплекту «спідниця + блузка». Келдерари в Латинській Америці поверх спідниці нашивають великі шматки із тканини яскравих кольорів.

Ловарі
Ловарі. Джерело

Ловарі – розсіяні по США, Європі та РФ, але сформувалися як етнічна група в Угорщині. Жінки, особливо ті, які живуть у сільській місцевості, притримуються традицій в одязі – одягають довгі спідниці та блузки із закритими плечима.

Люлі
Люлі. Джерело

Люлі – одна із східних гілок ромів, які розповсюджені в Таджикистані, Узбекистані, Казахстані. Самоназва – «мугат». Цікаво, що весілля проходить в сім’ї нареченої, але всі витрати несе чоловік. Основний дохід забезпечує жінка, а чоловіки мають виховувати дітей та вести домашнє господарство.

Руска Рома
Руска Рома. Джерело

Руска Рома – група ромів, яка сформувалася в північно-західній частині Росії. Це найчисельніша субетнічна група ромів в Росії.

Традиційний костюм ромки складається із сорочки і спідниці (або декількох спідниць). Може також доповнюватися накинутою на плечі або пов’язаною на корпус або стегна шаллю. Заміжня ромка носила також хустку на голові і фартух. Дуже цінувався квітковий візерунок тканини. Ромок, що носять традиційний костюм, можна зустріти і в наші дні.

Традиційний костюм рома копіював російську купецьку моду, і складався з вільних штанів, вільної сорочки, жилета, чобіт і картуза; Зараз його можна побачити на артистах, за винятком картуза. Чоботи вважалися відмітною ознакою юнаків і чоловіків, хлопчики їх не носили. Ще однією ознакою вважався батіг. Його не купували, а робили самі або отримували в дар. Батіг вважався цінним спадком. За повір’ям, у ньому зберігався успіх.

Сінті
Сінті. Джерело

Сінті – одна із західних гілок ромів. Франкомовні сінті називаються мануш (буквальний переклад з ромської – «людина»). Традиційна територія проживання сінті та мануш – Німеччина, Франція, Австрія, Нідерланди, Бельгія, Швейцарія, північ Італії, Швеція.

Жіночий костюм сінті в XVIII-XIX століттях був примітний: він відрізнявся дуже короткими спідницями (до коліна) та фартухами. Його доповнювали ліф на шнурівці, як у німецьких селянок, вільна сорочка і німецький жіночий очіпок. На деяких картинах того часу ромки зображуються з червоною стрічкою на голові. Ходити було прийнято босоніж.

Середньоазіатські роми
Середньоазіатські роми. Джерело

Середньоазіатські роми – умовний термін для позначення ромів, які живуть переважно в Таджикистані і Узбекистані. В даний час дослідженням середньоазіатських ромів займаються Н. В. Бєссонов і С. М. Габбасов. Традиційний чоловічий і жіночий одяг майже нічим не відрізнявся від таджицького і узбецького, але був більш яскравим, крім того середньоазіатські ромки ніколи не носили паранджу, а деякі надягали також тюрбани.

Серви
Серви. Джерело

Серви – ромська етногрупа, що сформувалася на Україні. Крім України, поширені в європейській частині Росії. Значно асимільовані. Велика частина сервів не говорить на ромьскій мові. Мабуть, ще до переселення на Україну, серви були вже в значній мірі слов’янізовані.

Урсари
Урасари. Джерело

Урсари (від рум. urs – «ведмідь») – одна з ромських етнопрофессіональних груп, що займається дресируванням ведмедів. Промисел урсарів був широко поширений в Дунайських князівствах і на прилеглих до них територіях. Після скасування рабства ромів, у другій половині XIX століття урсари почали гастролювати по всій Європі. Згодом, початкова етнічна група переключилася на ковальську справа та інші ремесла.

І це ще далеко не увесь перелік субетнічних груп ромів. Роми – це великий народ, із різною, але такою багатою культурою та історією. Доторкніться до цієї спадщини потужної сили, і тоді ви зміните своє ставлення.

Ірина Миронюк,
Правозахисний фонд «Розвиток»
Матеріал був використаний із джерела https://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people