Сьогоднішня українська журналістика здебільшого сконцентрована на висвітленні «гарячих» тем, які дають можливість охопити велику аудиторію та отримати швидкий і бурхливий резонанс. Політика, кримінал, стихійні лиха, катастрофи – те, що завжди мало колосальний попит у споживача інформації, але далеко не всякчас саме ці питання є повним відображенням соціальної дійсності.
Саме тому надзвичайно важливою складовою оптимального функціонування всіх соціальних інститутів і суспільства у цілому є якісна соціальна журналістика, яка займається висвітленням проблем, що пов’язані з протиріччями у середині суспільства. А також ґрунтовно досліджує гострі соціальні явища та теми. Якщо узагальнювати, то це журналістика про конкретних людей і соціальних груп для людей.
Оскільки така журналістика зачіпає дуже гострі та суперечливі моменти суспільного життя, вона вимагає детального розбору теми чи явища, своєрідного «занурення» в ситуацію для того, аби уникнути подальшої ескалації конфлікту чи загострення відповідної проблеми. Основним принципом у цій роботі мало б бути кредо лікарів: «Не нашкодь!». До того ж, публікації на цю тему мають пропонувати можливі шляхи вирішення проблеми, надавати приклади таких рішень, змінювати сприйняття певних аспектів соціального життя в цілому.
Для журналістів нашого Фонду робота в сфері соціальної журналістики є можливістю показати, з якими проблемами щодня стикаються соціально-незахищені і, як наслідок, вразливі верстви населення. В основному ми концентруємося на висвітленні життя ромської громади.
Працюючи в цьому напрямку, ми виконуємо наступні завдання:
• Представляємо історії успіху окремих людей в конкретній ситуації, як прецеденту для вироблення алгоритму вирішення аналогічної ситуації;
• Показуємо всі види порушень законодавства чи випадків дискримінації з боку представників державних органів;
• Готуємо матеріали про важливість та значущість ромської історії та культури, як превенції стереотипізації та дискримінації ромів;
• Розробляємо аналітичні матеріали про проблеми, з якими зіштовхуються представники соціально-незахищених верств населення та шляхи їх вирішення;
• Висвітлюємо принципово нові бачення людей на ті, чи інші проблеми, які існують в соціумі;
• Провокуємо початок соціальної дискусії, представляючи альтернативне бачення розвитку громад країни.
Дорогі друзі, якщо Вам відомі факти порушення прав людини, законодавства чи зловживання службовим становищем, то надсилайте нам інформацію. Також Ви можете надсилати нам теми, які, на Вашу думку, варто висвітлювати. Ми зацікавлені в співробітництві із активістами, яким не байдужі проблеми нашого регіону.